Microchip Technology PIC16C76-20/SP
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC16C76-20/SP
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : PIC® 16C
CoreProcessor : PIC
CoreSize : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
NumberofI/O : 22
ProgramMemorySize : 14KB (8K x 14)
ProgramMemoryType : OTP
EEPROMSize : -
RAMSize : 368 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 4V ~ 6V
DataConverters : A/D 5x8b
OscillatorType : External
OperatingTemperature : 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType : Through Hole
Package/Case : 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Now
Microchip Technology PIC16C76-20/SP IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
Part.PIC16C76-20/SP
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LFQFP
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz